Sposoby układania – jak układać płytki

Płytki możemy układać na wiele sposobów. Często jednak wzór lub ornament narzuca sposób ułożenia.
Układ prosty. Jest najczęściej stosowany, ma fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże.
Układ karo. Płytki mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45° w stosunku do ścian.
Układ mijankowy. Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich; jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki, mówimy o ułożeniu w cegiełkę.
Układ mieszany. Duże płytki układa się w połączeniu z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach.
Układ modularny. Polega na łączeniu płytek o różnych formatach – kształt większych płytek jest wielokrotnością mniejszych (stąd słowo moduł), zachowane są proporcje ilościowe formatów, a szerokość spoin jest taka, jak ustalił producent okładziny.
Sposoby układania płytek można łączyć i mieszać, uzyskując ciekawe efekty. W większości kolekcji są płytki o różnych ornamentach i w kilku barwach, które ze sobą harmonizują. Można je zestawiać, podkreślając w ten sposób strefy funkcjonalne w pomieszczeniu. Albo użyć do dekoracji – na podłodze w układzie prostym możemy centralnie wstawić fragment ułożony w karo. Taki „dywanik” może okalać pasek płytek o innym kolorze lub ornamencie.

Uwaga! Płytki kupujemy z zapasem. W układzie prostym wystarczy zapas 5%. Przy mijankowym potrzeba do 10%, zaś układ karo wymaga 15% płytek więcej. Jeśli będą układane w małym pomieszczeniu o nieregularnym kształcie, dodatek na odpady trzeba zwiększyć.
Tylko przy bardzo drogich płytkach wielkoformatowych opłaca się dokładnie policzyć ich zużycie – co do sztuki, planując również wykorzystanie odpadów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: